Loading...

Deri Gerdirme Ameliyatı Nedir?

Ana Sayfa » Blog » Deri Gerdirme Ameliyatı Nedir?

Düzenli olarak egzersiz yapmasına ve diyet uygulamasına devam etmesine rağmen kilo veremeyen kadınlar ve erkekler, özellikle geçirdiği doğum sonrası karın bölgesindeki sarkıklıklardan ve çatlaklardan şikayetçi olan kadınlar tatmin edici sonuçlar için deri gerdirme ameliyatı geçirmektedirler.

Karın germe ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat çeşidi kişinin sarkmış derisini toparlayarak daha düz bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur, farklı tedavileri deneme yanılma yöntemine başvurmadan istenilen görünüme en yakın sonucun elde edilmesini sağlar.

Deri Gerdirme Ameliyatı Nedir?

Cerrahi müdahale alanında karın germe ameliyatı olarak da anılan bu işlem, az önce de bahsettiğimiz gibi karın bölgesinde rahatsız edici karın derisi sarkıkları ve çatlakları olan kişiler için ideal müdahaledir.

Deri germe ameliyatı yaptıran kişilerin ağırlıkla doğum yapmış kişiler olduğu göze çarpmaktadır. Çünkü kadınların ister sezeryan ister normal doğum yapmış olsun, karınlarında çoğu kez çatlakların oluştuğu ve deri sarkmalarının meydana geldiği bilinmektedir.

Ayrıca karın kasları da gevşediği için ameliyat yolunu tercih etmeden önce bol bol sıkılaştırıcı spor da yapsalar harfi harfine diyet de uygulasalar istedikleri sonuca ulaşamamaktadırlar. Çünkü sarkıklığı yerleşmiş yapıyı düzeltmenin en kolay kurtarıcı yolu cerrahi müdahale geçirmektir.

Kimler Deri Gerdirme Ameliyatına Uygundur?

Deri gerdirme ameliyatının zayıflatıcı bir müdahale sanılması düşüncesi oldukça yanlıştır. Tabi ki karın gerdirilince daha zayıf gözükülecektir ancak ana amaç bu ameliyatta zayıflatmak değil, vücudu orantılı bir şekle sokmaktır.

Bu nedenle ilk akla gelen düşünceyi kırmak adına yağlanmadan dolayı sarkıklığı olan kişilerin bu ameliyata uygun olmadıklarını söylemek mümkündür. Tabi ki olmaları gereken kiloya indikten sonra sarkmaları olan kişilerin deri gerdirme ameliyatı  yaptırmaları uygun olacaktır.

Bunun dışında başka sebeplerden ötürü karın derisinde gözle görülür ve rahatsız edici gevşeklikler olanlar varsa, karın derisi sarkmadan dolayı buruşmuş ve fazlalık halinde aşağıya sarkık bir şekilde duruyorsa, karın kasları sporla toparlanamaz şekilde salık haldeyse; doğum, aşırı kilo alıp verme vb. gibi sebeplerle karın bölgesinde rahatsız edici çatlaklar oluştuysa bu özellikleri taşıyan kişiler karın derisi gerdirme ameliyatı geçirebilmektedirler.

Karın Germe (Deri Gerdirme) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın derisi germe ameliyatı, hastaya genel anestezi verilerek uygulanmaktadır. Derinin durumuna göre iki farklı çeşitte yapılan bir ameliyat olmasından bahsedersek; deri germe ameliyatının kendi içerisinde “abdominoplasti” ve “mini abdominopplasti” şeklinde ikiye ayrıldığı söylenebilir. Bu ayrımın yapılmasındaki sebep kişilerin vücutlarındaki sarkma oranının farklılıklar gösterebileceğidir. Yani daha az sarkması bulunan hastalara abdominoplasti, fazla miktarda sarkması ve çatlağı olan hastalara da abdominoplasti uygulanır.

Öncelikle karın bölgesine lokal anestezi uygulaması yapılır ve ameliyat süresince kanın akışına engel olacak bir ilaç hastaya enjekte edilir. Beldeki fazlalık yağlar liposuction yapılarak toparlandıktan sonra kasığın tam üzerine yatay bir çizgi şeklinde (kadınlarda sezaryen kesiğinin olduğu bölgedir) kesi atılarak deri ve kaslar birbirinden ayrılmaktadır. Bu işlem sonrası kaslar kontrol edilerek zayıf kaslar varsa toparlanarak güçlendirilir.

Kaslar toparlandıktan sonra toparlayıcı dikişler atılarak karın gerginleştirilerek dikilmeye başlanır. Kesilen kısımlar olduğu için yeniden toparlanarak yerleştirilir ve ihtiyaç duyulduğu için yeni bir göbek deliği oluşturulur.

Son olarak karnın tamamen gerdirilme işlemi tamamlanır ve dikişler ona göre toparlanarak ameliyat bitirilir. Ameliyat bitiminde hastaya hemen özel bir korse giydirilir ve iyileşme sürecinde bu korsenin banyo dışında hiçbir şekilde çıkarılmaması gerekmektedir.

Deri Gerdirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

  • Ameliyat sonrası ilk olarak düzenli yürüyüşlerin yapılmasına mutlaka özen gösterilmelidir. Vücutta kan dolaşımının normale dönmesi ve ödemlerin daha çabuk atılabilmesi için yürüyüş yapmak mecburi ihtiyaç olacaktır.
  • Bununla birlikte korse kullanımı da mutlak dikkat edilmesi gereken husustur. Ameliyattan itibaren 30 gün boyunca korsenin sabah ve akşam kişinin üzerinde olması, 1 aylık süreç tamamlandığı zaman da 15 gün daha sadece gündüzleri kullanılması önerilmektedir.
  • Ayrıca ameliyat izinin geçmesi için hekimin önereceği kremleri düzenli olarak kullanmak ve dikişlerin iyileşme seyrini değiştirecek sporlar, cinsel ilişki, ağır kaldırma vb. durumlardan da uzak durulması gerekmektedir.
  • İlk 1 haftalık süre boyunca karnı germeyecek ve vücudu zorlamayacak şekilde beslenmek gerekmektedir. Bunun için bu süre sıvı gıdalarla beslenmek sonrasında katı gıdalara geçiş yapmak kişinin rahat bir iyileşme süreci geçirmesine yardımcı olacaktır.
  • Eğer ameliyat yaz mevsiminde geçirildiyse iyileşme tamamlanana kadar direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamak, deniz ve havuza girmemek gerekmektedir. İyileştikten sonra yazın istenildiği gibi davranılması serbesttir.
  • Açıklık getirilmesi gereken bir diğer konu da duş almadır. Duş konusunu doktorunuzla konuşarak izin verilen sürelerde almanız en sağlıklısıdır. Beklenmesi gereken sürede vücudu suyun altına sokmadan temizleyici bezlerle temizlemek faydalı olur.
  • Son olarak dikkat edilmesi gereken bir konu olarak doktor kontrollerinden bahsetmek mümkündür. Mutlaka ve mutlaka iyileşme süreniz tamamlanana kadar doktor kontrollerinizi ihmal etmeden gitmeniz ve doktorunuzun uygun göreceği iyileşme standartlarına uymanız önerilir.

Deri Gerdirme Ameliyatı Fiyatları

Piyasada revaçta olan bir ameliyat türü olarak sayabileceğimiz karın germe (deri germe) ameliyatının kesin belirlenmiş bir fiyatı bulunmamaktadır. Bunun sebebi operasyonu yapan doktorun deneyiminin, yaptığı ameliyatların başarısının ve mesleki kariyerinin etkisi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü deri gerdirme fiyatlarının belirlenmesi için doktorla gidip yüz yüze konuşmak gerekmektedir.

2020-02-18T16:53:26+03:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?