Loading...

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Ana Sayfa » Liposuction » Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Çeşitli sebeplerden dolayı alt karın bölgesinde ve göbek bölgesinde meydana gelen buruşmalar, toplanmalar ve aşağıya doğru sarkmış bir göbek görüntüsünden rahatsız olunması son derece normaldir. Üstelik bir de bu sarkıklıklardan ve çirkin görüntüden kurtulmak için spor yapılıyorsa ve sağlıklı besleniliyorsa, buna rağmen hala karın bölgesindeki rahatsızlıktan kurtulunamıyorsa karın germe ameliyatı bu süreçler için hayat kurtarıcı çözüm niteliğinde olmaktadır.

İyi okumalar
Zty içerik grubu

Ameliyata karar verme süreci, ameliyat aşamasına geçme gibi süreçler her ne kadar önemli olsa da aynı şekilde karın germe ameliyatı sonrası iyileşme dönemi de ameliyat kadar ihtimam gösterilmesi gereken durumlar arasındadır. Çünkü bu sürecin ne kadar kaliteli geçirildiğiyle iyileşmenin o kadar kısa sürede tamamlanıp hastanın herhangi bir sorun yaşamaması birbirleriyle doğru orantılıdır.

Karın Germe ile Kaç Kilo Gider?

Bu ameliyat için en çok merak edilen konulardan biri bu soru olsa da, aslında bu soruya verilecek kesin bir cevabın olmadığı bilinmelidir. Bunun nedeni, her bireyin vücudunda biriken yağların miktarının değişebilir durumda olması ve aynı şekilde sarkık derinin de miktarının değişebilecek olmasıdır. Bu fazlalıklar vücuttan alındığında kimi kişilerde 3-4 kilo fark edebilirken kiminde 5, kiminde ise 2 kilo gibi farklılıklar meydana gelebilir. Bahsettiğimiz gibi bu tamamen  kişiden kişiye değişebilecek operasyon süreciyle ilintilidir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı Mı?

Karın bölgesi gerdirme yapıldığında doğal olarak vücudun bir parçası çıkarılıp atılacağından, yani yeni bir şekillendirme yapılacağından sıfır ağrı-sızı olur gibi bir yorum yapmak çok da mantıklı olmamaktadır. Çünkü fiziken bir operasyon geçirildiğinden vücudun buna uyum sağlama süreci vardır ve 6-7 günlük süreçte oluşacak ağrılar ve sızılar için doktorunuz size yatıştırıcı ilaçlar verecektir. Bu ilaçların hastaları mümkün mertebe sorunsuz bir iyileşmesine ve ağrısız bir süreç geçirme eşiği atlatılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Estetik Karın Germe Ameliyatı

Bahsettiğimiz tüm bu süreçlerden önce karın germenin yapılması gerektiğinden, bu sürecin nasıl gerçekleştiğinden kısaca bahsetmek gerekirse, yapılacak bu ameliyat yüzde doksan oranında estetik görüntüye kavuşmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Çünkü şekilli bir vücut yapısıyla beraber alt karının aşağıya doğru yumru şeklinde sarkık durması kimse için hoşnut olunacak bir durum değildir. Yapılacak cerrahi müdahale, bikini bölgesinin içinde kalan ve boydan boya kasık üstü bölgesine atılan kesikle beraber yapılacak toparlamanın bir bütünüdür.

Son yıllarda her ne kadar iz kalmadan ameliyat  yapıldığı iddia edilse de, aslında derinin kendini toparlaması ve elastikiyetini yenilemesi düşünüldüğünde sıfır izle bir ameliyat sürecinin tamamlanması mümkün olmamaktadır. Ameliyattan sonra en fazla iç çamaşırının içerisinde kalacak şekilde ve belli belirsiz de olsa bir kesi izinin kalması yüksek ihtimaldir.

 

Karın Germe Sonrasında İyileşme Süreci

Ameliyat gerçekleştirildikten sonra hasta bir gece mecburen hastanede kalmaktadır. Ertesi gün kişinin durumuna göre ayağa kalkıp yürümesi ve çok hafif hareket etmesi sağlanır. Ameliyatta takılan drenler bir sonraki gün de çıkartılır.

Bundan sonraki süreç esas önemli olan noktadır. Burada hasta mutlaka ve mutlaka doktorunun verdiği ilaçları kullanmalı ve dikkat etmesi gereken hususlara uymalıdır. Örnek verilecek olursa, doktorun vereceği antibiyotikler ameliyat bölgesinin mikrop kapmasını da önleyeceğinden, bu ilaçların aksatılmaması ve öte yandan verilen ağrı kesicilerin de ızdırap çekilmemesi adına düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta, yatış pozisyonu ve yapılacak hareketlerdir. Dikişlere zarar verilmemesi adına iyileşene kadar vücudu eğip bükecek yatma pozisyonlarına girilmeleli, dümdüz yatılmalıdır. Ayrıca banyo problemi de 3. ya da 4. günden sonra çok tazyikli olmayan ılık suyla halledilebilmektedir.

 

Karın germe estetiği olanlar arasında bir başka soru işareti haline gelen durumlardan biri de yapılacak aktivitelerin ne zaman ve nasıl olacağıdır. Düzenli bir egzersiz programı hasta için oldukça karlı bir durum olsa da, ameliyattan hemen sonra iyileşmenin tamamlanmasını beklemeden kondisyon egzersizlerine başlamak kesinlikle tercih edilmemelidir.

Yapılacak ağır egzersizler kan basıncınızı yükselteceğinden kanama durumunu meydana getirebilmekte, ayrıca dikişlerinizin açılma ve yara olma ihtimalini de beraberinde getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı en az 1 ay boyunca kondisyon gerektirecek sporlardan kaçınılmalı, vücudun tamamen hareketsiz kalmaması adına da sadece hafif yürüyüşlerle fiziki rehabilite sağlanmalıdır.

 

Son olarak karın germe ameliyatı sonrası beslenme konusuna da değinilirse, yapılan ameliyat daha fit ve estetik bir vücuda kavuşmak için olacağından kaçınılmaz olarak sağlıklı beslenme şartlarına uyulması gerekmektedir.

Günde içilecek su miktarına dikkat etmek, sebze ve protein ağırlıklı beslenme alışkanlığı edinmek; vücudun vitamin ihtiyacını karşılayacak takviyeleri ve gıdaları almayı ihmal etmemek gibi durumlar ameliyat sonrasında tekrardan kilo alımını engelleyecek ve geçirdiğiniz ameliyatın sonuçlarını daha memnun bir şekilde uzun yıllar boyunca görmenize yardımcı olacaktır.

2020-02-18T16:12:41+03:00

2 Yorum Var

 1. Hatice Dinç 16 Haziran 2020 at 23:36 - Reply

  Ben 80 kilodan 56 kiloya indim suan 63 kiloya cktm ama karn bolgemde sarkmalar var buda beni cok rahatsz ediyo ben karn gerdrmwk ostiyorum sgk karsilarmi ben yaglarmdan ve karndaki sarkmadan kurtulmak istiyorum

  • nazli 17 Haziran 2020 at 12:57 - Reply

   Merhaba…
   Karın germe ameliyatını özel hastanelerde devlet ödemesini karşılamaz.
   Sgk veya özel sigortalarda karşılamaz malesef

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?