Loading...

Lazer Liposuction ile Klasik Liposuction Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ana Sayfa » Liposuction » Lazer Liposuction ile Klasik Liposuction Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tıp dünyasının estetik alanında her geçen sene, danışanları daha fazla memnun edebilmek ve sorunsuz bir estetik operasyon geçirebilmelerini sağlamak için farklı teknikler üzerinde çalışılmaktadır. Durum böyle olunca, klasik teknik dediğimiz yağ aldırma estetiği işlemi de kendi içinde farklı dallara ayrılarak hem ihtiyaca göre hem de uygulama yöntemine göre farklılıklar içeren başlıklar altında incelenebilir hale gelmiştir.

İlk uygulanmaya başlayan klasik teknik, üzerine yıllar içerisinde yeni yöntemlerin eklenmesi, hem bölgesel yağ aldırma konusu olarak kolaylıklar sağlamış hem de hasta ve hekim arasında değişik işlemleri değerlendirip en mantıklı sorun çözücü sistemi tercih etme olanağı yaratmıştır.

LIPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA) HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ.

Klasik Teknik Nasıl Uygulanır?

İlk kez bu yağ alma işleminin uygulanmaya başladığı yöntem olup klasik olarak adlandırılma statüsüne erişmiştir. Bu yöntem gereğince, cildin alt kısmında bulunan fazla ve rahatsız edici yağların problemin olduğu bölgeye ince ucu açık kanüller sokulup çıkartılmasıyla yağlar dışarı çıkartılmaktadır.

Bahsi geçen kanüller büyük ve zarar verici değillerdir. 10 cm ile 45 cm arasında değişen uzunluklarının yanında kalınlıkları da 2 milimetre ile 5 milimetre gibi çok küçük çaplarda olmaktadır. Bu kanül dediğimiz ince boruların hangisinin kullanılacağı; uygulanacak bölgedeki yağların derinliğine ve fazlalığıyla ilintilidir. Demek istediğimiz, çok fazla derinde bulunmayan cilde daha yakın yerlerdeki ince derili bölgelerde daha kısa ve küçük çaplı kanüller kullanılırken, daha fazla yağlı ve geniş yağ dokusuna bağlı bölgelerde daha uzun ve geniş çaplı kanüller kullanılmaktadır.

Bu kanüllerin yağları nasıl çektiği kısmı açıklanacak olursa, burada hem kanüllerin bağlı olduğu vakum hem de işlemi yapan hekimin beden gücü devreye girmektedir. Hekim elindeki kanülü bölgeye sokup çıkartırken bir yandan da dış kısımda vakum yağların dışarıya çekilmesine yardımcı olmaktadır. İşlem bitirilince hem çoğalmış yağ hücreleri bölgeden uzaklaştırılmış olmakta hem de hastanın istediği gibi şekillendirilme işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Lazer Liposuction Nasıl Uygulanır?

Yağ aldırma işlemlerinden gözde olan bir diğer yöntem de lazer liposuction işlemidir. Bu işlemdeki ana mantık, kanüllerle yağ alımına başlanmadan önce lazerle bölgedeki yağlara ısıl işlem uygulayarak eriyip parçalanmasını sağlamaktır.

İşlemi uygulayacak cerrahların sorunlu bölgede daha etkili olacağını uygun görmesi dahilinde lazer yöntemi uygulaması yapılmaktadır. Öncelikle bu yağların lazerle eritilip alınmaya hazır hale getirilmesi süreci, sonrasında da liposuction gereği vücudun dışına çıkarılması işlemi gerçekleştirilir.

Lazer Liposuction ile Klasik Liposuction Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki yöntem de mantık olarak aynı amaca hizmet etse de, uygulama olarak birbirinden ayrıldıkları noktalar; yani artıları ve eksileri bulunmaktadır. İlk olarak ikisinin de vücuda uygulanma şekline değinilirse; klasik yöntem baştan sona tamamen doktorun deneyim ve kol kuvvetine ihtiyaç duyarken lazer işlemin yüzde ellisi lazer cihazı tarafından gerçekleştirilir.

Kişilerin en çok korktukları ağrı ve acı şikayetleri, lazer liposuction işleminde daha az hissedilmektedir. Bununla birlikte yağlar eritildiğinden klasik tekniğe nazaran daha az kanama vb. durumlar meydana gelmektedir. Ayrıca klasik yöntemde hastaların bir miktar daha fazla acı konusunda hassaslaştığı gözlemlenmiştir.

Klasik yöntem ile yapılan işlemlerde fazlalık yağlar deri altından alındığı zaman, eğer hekim işinde çok iyi değilse fazla yağ alabilmekte ve bu durum deri kısmında belli olacak çöküntülere neden olabilmektedir. Lazerde bu tip sorunlara daha az rastlansa da mantık olarak her iki işlemde de operasyonu iyi gerçekleştiremeyen hekimler yüzünden sorunlar yaşandığı gözlemlenmiş bulunmaktadır.

Klasik teknik işlemiyle yapılan yağ aldırma durumlarında, lazer ile yağ alma işlemine kıyasla deri sarkmaları daha sık gözükmektedir. Ayrıca lazer işleminin süresi daha kısa sürerken, klasik yöntemde baştan sona insan gücünden yararlanıldığı için operasyona daha fazla vakit ayrılmaktadır.

2020-02-18T16:14:38+03:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?