Loading...

Liposuction Çeşitleri

Ana Sayfa » Liposuction » Liposuction Çeşitleri

Çok uzun yıllardır estetik cerrahi alanında uygulanan bir yöntem olan liposuction, teknoloji geliştikçe farklı tekniklerle uygulanmaya devam etmektedir. Liposuction çeşitleri de farklılaşan yöntemler sayesinde vücudun farklı bölgelerine daha rahat uygulanabilir hale gelmiştir.

Liposuction Uygulama Çeşitleri

Ultrasonik liposuction uygulaması : “UAL” olarak adlandırılan bu yöntem genel olarak vücutta sert yağlanmanın olduğu bölgelere uygulanabilmektedir. Daha az enerji harcayarak uygulanabilme özelliği de bulunan bu liposuction çeşidi, buna rağmen çok fazla yaygınlaştırılmamıştır. Bunun sebebi uygulanırken ve uygulama yapıldıktan sonra bir takım sakıncaların meydana çıktığının görülmesidir.

Yüzeysel liposuction uygulaması : Adından da anlaşılacağı gibi yüzeysel yağlar üzerinde etkili olan bu yağ aldırma yöntemi, gereklilik halinde daha derin tabakalarda bulunan yağların parçalanması ve alınması için de kullanılabilmektedir. Ciltte sarkmaların önüne geçilmesi için etkili bir yöntem olsa da oluşturduğu bir takım yan etkiler nedeniyle sıklıkla uygulanan liposuction yöntemleri arasında yerini alamamıştır.

Çünkü bu uygulama sonrasında hastalardan cilt rengi değişimi ya da cilt altında yer alan ince kan damarlarını tahrip etmesi gibi geri dönüşler alınmıştır. Bu yan etkiler haricinde boyun bölgesi ve yüz bölgesi gibi alanlarda yüzeysel etkisi nedeniyle bazı hekimler tarafından hala tercih edilebilmektedir.

Şişirme tekniğiyle yapılan liposuction uygulaması : Bu tekniğin uygulandığı hastalara, operasyon öncesi mevzu bahis olan bölgeye anestezik etkisi bulunan içerik, serum, adrenalin içeriği gibi ürünler karıştırılarak enjekte edilmektedir. Bunun yapılmasındaki amaç, bölgeyi uyuşuk hale getirmektedir. Sonrasında genel anesteziyle uygulanabilen bu yöntemin yağ aldırma sonrasında hastaların ağrılarını azalttığı yönünde hasta yorumları bulunmaktadır.

Bunun haricinde bu teknik uygulanırken dikkat edilmesi gereken ana husus, ne kadarlık bir yağ alımının gerçekleştirilmesi gerektiğine doğru karar verilmesi ve tam olarak o oranda vücuttan yağ çıkarılma işleminin yapılmasıdır. Çünkü bu çeşit liposuction’da fazla yağ alımı yapıldığında çoğu kez yağ alınan bölgede çökmelerin meydana geldiği görülmüştür.

Emme destekli liposuction uygulaması : Terimsel olarak “SAL” şeklinde bilinen bu teknik uygulanırken küçük bir tüpten yardım alınmaktadır. Bu tüp hekim aracılığıyla emme hareketini sağlayacak şekilde hareket ettirilmekte ve yağın emilimi sağlanmaktadır.

Güç destekli liposuction uygulaması : “PAL” olarak adlandırılan bu yöntem de bir üstte bahsettiğimiz SAL yöntemiyle benzerlikler göstermektedir. Bu yöntemin farkı, çok fazla yağ bulunan bölgelere uygulanabilir olmasıdır. Bir makine aracılığıyla uygulanan bu yöntemde, fazlalık yağları çekme işlemini üstlenen kanüllerin istenilen noktaya ilerlemesi bu makine sayesinde olmaktadır.

Lazer yardımlı liposuction uygulaması : Estetik sektöründe “LAL” olarak bilinen, halk arasında da “lazer lipoliz” olarak adlandırılan bu liposuction çeşidi, uygulama açısından orta halli yağ birikimi olan hastalar için ideal yöntemlerden biri olarak gösterilmektedir.

Bu yöntem uygulanırken, eğer hasta beklenenin aksine çok fazla yağlanma sorunu olan bir hastaysa yardımcı faktör olarak tümesan liposuction yönteminden de faydalanılmaktadır. Bu yardım alınırsa fazla yağ çıkartıldığında liposuction sonrası oluşan çöküntülerin önüne geçilebilmektedir.

Vaser liposuction uygulaması : Ultrasonik olarak ses dalgaları uygulaması yapılıp ihtiyaç duyulan bölgeden yağ çekimi işlemine verilen isim vaser liposuction’dır. Yapılan uygulamayla yağlar rahatlıkla parçalanabilip sıvı bir şekilde vücut dışına çekilmektedir. Vaser liposuction yönteminin artısı, yağ hücreleri parçalanırken etrafındaki dokulara vb. yapılara zarar vermemesidir. Ayrıca vaser liposuction yaptıran kişiler, çok hızlı iyileşerek normal yaşantılarına hızlı bir dönüş sağlayabilmektedirler.

Radyo frekans destekli liposuction uygulaması : “RFAL” olarak bilinen bu teknik iki farklı aşamayla uygulanmaktadır. İlk olarak bilinen yağ çekme kanülleriyle bölgeden yağ çekimi gerçekleştirilmekte ardından da radyofrekans cihazı kullanılarak yağ alınan bölgedeki cilt ısınılmaktadır. Bunun faydası, cildin operasyon sonrası daha sıkı olabilmesini sağlamaktır.

En İyi Liposuction Yöntemi Nedir?

Bu tip bir soru aslında verilecek net bir cevabı olmayan bir sorudur. Çünkü her bireyin yağlanma problemi birbirinden farklı olabilmekte ve vücut tipine uygulanması gereken liposuction çeşidi değişiklik gösterebilmektedir.

Liposuction Zararı Var mı?

Liposuction uygulamasının güncel olarak son teknoloji aletlerle uygulanması, bundan daha da önemlisi işinin ehli olmuş deneyimli hekimlerin eliyle gerçekleştirilmesi, ihtimal dahilindeki yan etkileri sıfırlayabilmektedir. Liposuction sonrası enfeksiyon, dalgalanma vb. yan etkilerin zararı ancak engellendiği sürece ihtimal dahilinden kaldırılabilmektedir.

2020-02-18T16:58:20+03:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?