Loading...

Liposuction Yağ Aldırma Teknikleri

Ana Sayfa » Liposuction » Liposuction Teknikleri

Liposuction çeşitleri ilgili bu makalemizde Liposuction nedir, nasıl yapılır ve hangi yöntemler ve cihazlar kullanılır bunları anlatacağız.

Liposuction Nedir?

Vücutta belirlenen fazla yağların alınması için kullanılan yöntemdir. Liposuction yaptırmak isteyen kişilerin obez olmaması gereklidir. Liposuction yöntemindeki amacın bölgesel incelmeyi hedeflediğini aklımızdan çıkartmamak gereklidir. Bu konuda bilgi kirliliği maalesef hat safhadadır. Liposuction işlemi ile zayıflanıldığı, bu işlem sayesinde vücudun tüm bölgesindeki yağların eriyip ideal kiloya ulaşıldığı varsayımları yapılmaktadır. Yurtdışından bize ulaşan birçok kişi İstanbul da ki estetik cerrahlara bu varsayımı iletmektedir. Türkiye’de ki estetik cerrahların genelinde bu algının hastalarca oluştuğu belirtilmektedir. Bu bağlamda yağ aldırma işleminde estetik cerrahların muayene bulguları çok önemlidir. Doğru bilgilendirme, hastaların ne istediğini anlama ve ortaya çıkacak sonucu net ifade etmek bir cerrah için çok önemlidir.

 

Liposuction Yöntemleri

Estetik dünyasına giren yeni teknoloji ile Liposuction yöntemlerinde de değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Bu değişiklikler kimi estetik cerrahları heyecanlandırsa da kimi estetik cerrahlar eski yöntemleri kullanmaya devam etmektedir.

Peki, eskisi ile yenisi arasında ki yaşanan farklar nedir?

Liposuction işlemi yağ alınacak bölgeye ince kanüllerle girilerek orada bulunan fazla yağların cerrahın kol gücü ile pistonu hareket ettirerek alınması işlemidir. Günümüzde kullanılan ve birçok estetik cerrahın arzu ettiği işlemdir. Bu işlemde tüm kontrol cerrahın elindedir. Alınacak bölgeyi belirler ve kendi hissiyatı ile bölgeye hâkim olarak o bölgedeki yağları dışarı alır. Bu yöntemin en büyük avantajı çıkarılan yağları vücudun her bölgesinde kullanılabilir olmasıdır. Örnek vermek gerekirse popo küçültme işleminde alınan yağlar ya da göbek küçültmede alınan yağlar hastanın talep etmesi durumunda meme büyütmede kullanılabilir. Ya da çarpık bacak sorunu varsa oraya enjekte edilebilir. Daha birçok bölgede kullanılabilir. Bu durum diğer Liposuction tekniklerinde yapılmamaktadır. Yani alınan yağlar çöp olur. Kök hücre tedavisinde kullanılan yöntemde kısmen böyledir. Yani kök hücre tedavisinde alınan yağlar kullanılmaktadır.

 

Vaser Liposuction Tekniği

Bu teknikte belirlenen yağlar ses dalgalarıyla parçalanır ve eritilerek sıvılaştırılır. Akabinde kanüllerle bu yağ dışarı alınır. Bu yağlar bir daha kullanılamaz. Avantajı yağ dokusuyla yağ hücrelerini birbirinden ayrılmasıdır. Yani yararlı olan dokular vücutta kalır. Diğer bir avantajı ise erkeklerde karın kaslarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Lipomatik Tekniği

Kullanılan bu cihaz ile kol gücü gerektirmeden yağlar eritilerek alınır. Operasyon diğer yöntemlere göre daha kısa sürmektedir. Yararlı dokuları vücutta bırakır. Dezavantajlarına geldiğimizde ise lipomatik işlemi yapılan hastaları iyileşme süreleri daha uzun olabilir. Alınan yağlar kullanılmaz. Maliyeti daha fazladır.

Hangi Liposuction Tekniği Tercih Ediliyor

Hem ülkemizden hem de yurtdışından hangisini tercih etmeliyim diye birçok soru gelmektedir. İstanbul da lipomatik yapan hastaneler, Türkiye de liposuction yapan doktorlar gibi sorular bize iletilmektedir. Bu tamamen hastanın tercihi ile alakalıdır. İstanbul da Vaser liposuction yapan estetik cerrahlar bulunmakla beraber inanılmaz iyi sonuçlar alınmaktadır. Yine normal liposuction tekniği vazgeçilmezler arasındadır. Hastanın konfor seçimi, alınan yağların vücudun herhangi bir bölgesinde kullanılıp kullanılmayacağı, zaman sorunu gibi etkenlerle hastaya tercih bırakılmalıdır.

2020-02-18T17:46:47+03:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?