Loading...

Yanak Aldırma Estetiği

Ana Sayfa » Blog » Yanak Aldırma Estetiği

Erkekler ve kadınlar arasında son yıllarda iyice popülerleşmeye başlayan estetik müdahalelerden bir tanesidir. Çünkü yüz bölgesi yaş aldıkça ve kilo alımı yaşadıkça en çok kendini salan bölgelerden bir tanesidir. Yanaktaki yağları alma işlemi yapıldığında ise “üçgen surat” denilen altın oranlı surat yapısı elde edilebilmekte ve yüze hem doğal hem de çekici genç yapılı görüntü kazandırılmaktadır.

Yanak İçi Yağ Aldırma Nedir?

Ağız içindeki yapısında bulunan yağ yastıkçıkları, az önce de değindiğimiz gibi yaş ilerledikçe ve kişi kilo aldıkça şişerek “tombul yanak” dediğimiz görüntüyü oluşturmaktadır. Bu görüntüden de rahatsız olan kadın ve erkekler yanakların daha şekilli, daha estetik görüntüye kavuşturulması için yanak yağlarını aldırma yolunu seçmektedir. Çünkü vücutta en zor eriyen yağ kısımlarından biri yanak yağlarıdır.

Operasyon Kimlere Yapılır?

Bişektomi denilen bu operasyon; yanaklarının görüntüsü dışarıya doğru bombeleşmiş ve yüz estetiğini bozacak hale gelen kişilere uygulanmaktadır. Ancak tabi ki bu durum için de her kişi kategori içine sokulmaz, operasyon için mutlaka kişinin 18 yaşını geçmiş olması tercih edilmektedir. Bunun sebebi bahsedilen yaşa kadar yüz gelişiminin ve bezelerinin gelişiminin devam ediyor olmasıdır.

Öncesi Dikkat Edilecekler

Yanaktan yağ aldırma öncesinde her ameliyatta olduğu gibi dikkat edilecek bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. İlk olarak ameliyatı olmasında herhangi bir engel teşkil edecek durumunun olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır. Yapılan kontrol sonrasında bir problemi olmayan hastalara kullandıkları kan sulandırıcı ilaçlar varsa bırakmaları gerektiği, sigara ya da alkol kullanıyorlarsa ameliyattan en az 15 gün önce bu kullanımı bırakmaları gerektiği söylenmektedir.

Yanak Yağı Nasıl Alınır?

Yanak bölgesinden yağ aldırma operasyonuna başlanırken, kişiye lokal anestezi verilerek bölgenin uyuşturulması sağlanır. Ardından yanağın iç kısmından en fazla 1 cm’lik kesiler açılarak yanağın iç kısmındaki yağ dokusu dışarı çıkartılır. Kişinin dokusunun durumuna göre yarım  saat ile 1 saat arasında değişen ameliyat sürelerinin sonucunda kesilere tekrar dikiş atılarak işlem sonlandırılır.

Yanak İçi Yağ Aldırma Sonrası Süreç

İşlem sonrası aynı gün kişi normal yaşamına dönebilmektedir. İyileşme sürecine geçildiğinde ise kişinin mutlaka ve mutlaka doktorunun verdiği antibiyotikleri eksiksiz kullanması ve ağzın hijyenik yapıda kalabilmesi için her gün gargara yapması gerekmektedir. Bunun dışında dikişlerin iyileşme süreci hesaba katılırsa, operasyonun olduğu ilk gün sadece sıvı besinlerle beslenilmeli; devam eden günlerde de çok sert çiğneme gerektirmeyecek hafif katı yiyecekleri yavaş yavaş çiğnemesi gerekmektedir.

Net Sonuç Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Sonrasında net sonuçların ortaya çıkması için 2-3 haftalık sürecin geçmesi beklenmektedir. Yanak içi dokuda kesi yapıldığı için ufak şişkinliklerin gözükmesi oldukça normaldir, ancak günler geçtikçe dikiş kendiliğinden erimeye başlayacak ve şişlik de ortadan kalkacaktır.

Tekrar Eski Hale Dönülür Mü?

Bu operasyonda fazla doku direkt vücut dışına çıkarıldığı için sonuçlar otomatikman kalıcı olmaktadır. Sadece ameliyattan sonraki senelerde kişi aşırı şekilde kilo almaya başlarsa yine yanaklarında yağ dokusu oluşabilmektedir. Hafif kilolanmalarda bu ihtimalden söz edilmemektedir.

2020-02-18T16:16:20+03:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?