Liposuction Sonrası Ödem

Liposuction, çene ve kol altı gibi istenmeyen yağların alındığı cerrahi bir işlemdir. Ameliyattan sonra vücuttaki fazla sıvıların şişmesi geçmeyebilir.

Liposuction sonrası ödem bir veya iki gün içinde kaybolabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda üç haftaya kadar devam edebilir.

Ödem, vücut dokularında sıvı biriktiği bir durumdur. Çoğunlukla yüksek tansiyondan veya liposuction sonrası oluşur. Bir ödem ile cilt yumuşak, kabarık ve şişmiş hissedebilir.

Liposuction sonrası ödem ne zaman geçer? Liposuction sonrası ödemin ne zaman kaybolduğunu bilmek, yeni vücut hatlarınızda kendinizi rahat hissedebilmeniz için önemlidir. Bu tür şişlik semptomlarını hafifletmenin anahtarı, uygun iyileşme teknikleri ve daha fazla iltihaplanmaya veya çok fazla egzersiz yapmak veya yeterince yememek gibi sıvı birikmesine neden olabilecek risk faktörlerinden kaçınmaktır.

Ödem, dokularda sıvı birikmesine tepki olarak ortaya çıkan şişliktir. Genellikle dudak şişkinliği, yüzde şişkinlik ve şişmiş eller gibi gözle görülür şişlik belirtileri ile birlikte gelir. Ortalama olarak, kalıntı şişlik yoksa, liposuction sonrası sıvı tutulması kaybolur.

Ödem birkaç dakika sürebilir veya liposuction sonrası haftalarca sürebilir. Bazı durumlarda, kişilerde göğüs duvarı sertliği ve/veya çökmüş akciğer nedeniyle nefes alırken veya nefes verirken rahatsızlık veya kanama nedeniyle işlemden haftalar sonra ödem gelişebilir.